VEDENIE MKH


 

 

Zakladateľom Mariánskeho kňazského hnutia bol z vnútorného podnetu Panny Márie taliánsky kňaz don Stefano Gobbi, člen kongregácie sv. Pavla v Miláne. MKH viedol od jeho vzniku v r.1972 až do svojej smrti 29. júna 2011.

 

Don Gobbi sa každý rok mal možnosť stretnúť s blahoslaveným pápežom Jánom Pavlom II. a v deň svojej kňazskej vysviacky s ním koncelebrovať svätú omšu v jeho súkromnej kaplnke.
Ako spomínal, tento pápež mal k MKH osobitný vzťah a počas svojho pontifikátu ho podporoval. Preto po jeho beatifikácii don Stefano Gobbi dal podnet, aby blahoslavený pápež Ján Pavol II. bol patrónom Mariánskeho kňazského hnutia.
 

 


V júni 2011 sa don Gobbi dostal vo vážnom zdravotnom stave do nemocnice. Bolo to krátko pred celosvetovým večeradlom v Collevalenze. Preto požiadal pátra Gabrielliho, aby viedol toto večeradlo miesto neho.
Keďže počas priebehu večeradla don Gobbi zomrel, páter Quartilio Gabrielli i naďalej prevzal úlohu zodpovedného za Mariánske kňazské hnutie a túto úlohu vykonával nasledujúce dva roky.
 

Páter Gabrielli inicioval, aby na celosvetovom večeradle v Collevalenze bol zvolený generálny zodpovedný MKH, ktorý ďalej prevezme vedenie hnutia.
Voľbou boli poverení tridsiati národní a regionálni zodpovední, ktorých menoval ešte don Gobbi.

26. júna 2013 bol za generálneho zodpovedného zvolený páter Laurent Larroque, dovtedy zodpovedný pre MKH vo Francúzsku. Túto službu vykonával až do roku 2019, keď uplynulo obdobie, na ktoré ho pre túto úlohu uvoľnil jeho predstavený z rehole.
Jeho predstavený rozhodol, že ak chce zostať členom svojej rehole, je potrebné, aby sa vrátil k životu v komunite. Keďže jedným z bodov Hnutia je aj poslušnosť cirkevným predstaveným, don Larroque sa rozhodol vôľu predstaveného rešpektovať. Toto rozhodnutie sa týkalo výkonu samotnej úlohy generálneho zodpovedného MKH, ktorá si žiadala, aby sa jej don Larroque venoval naplno. Aj naďalej však, popri živote v komunite, bude sa môže venovať činnosti v Hnutí.

V júni 2019 bol výraznou väčšinou hlasov za generálneho zodpovedného MKH zvolený don Luca Pescatori, farár v La Spezia, neďaleko Janova, dovtedy regionálny zodpovedný Hnutia pre severné Taliansko. Práve v Janove býval svojej služby predošlý generálny zodpovedný don Laurent Larroque, a tak don Luca bol s ním v blízkom kontakte a pomáhal mu. Do povedomia ostatných sa don Luca dostal najmä tým, že už viacero rokov na celosvetových večeradlách v Collevalenze viedol modlitbu liturgie hodín a pri svätých omšiach a eucharistických adoráciách robieva ceremoniára.
Zároveň boli zvolení aj traja jeho poradcovia. Stali sa nimi don Laurent Larroque, páter Francis Geremia, zodpovedný MKH v USA a Kanade, a páter Quartilio Gabrielli, ktorý viedol MKH bezprostredne po smrti dona Gobbiho.